Targi Kielce Jazz Festiwal

Notice

Gregoire Maret Quartet

gregoire maret press1

Najlepszy harmonijkarz świata według magazynu Down Beat! Wirtuoz, który zmienił postrzeganie harmonijki, znalazł dla niej nowe miejsce w muzyce i sprawił, że stała się instrumentem uniwersalnym, pasującym do każdego gatunku i stylu.

(...) gdziekolwiek stanie, kiedykolwiek zbliży harmonijkę do ust, całe pomieszczenie i wszyscy, którzy się w nim znajdują, ze słodką, ale potężną intensywnością wznoszą się na inny poziom > Cassandra Wilson >

Jego gra ma w sobie niezwykle komunikatywnego ducha, co jest rzadkie, ale i esencjonalne dla jazzu > Pat Metheny >

Jeśli chodzi o harmonijkę, nie ma w tej chwili nikogo, kto zbliżałby się do jego poziomu – zresztą zostawia w tyle również muzyków grających na innych instrumentach. > Herbie Hancock >

GREGOIRE MARET - urodził się w 1975 roku w Genewie, a na harmonijce zaczął grać w wieku 17 lat. Dzieciństwo wypełniły mu różne wpływy muzyczne pochodzące od urodzonej w Harlemie matki i ojca, grającego jazz Szwajcara. Po ukończeniu prestiżowego Conservatoire Superieur de Musique de Geneve, Gregoire zdecydował się na wyjazd do Nowego Jorku, aby tam kontynuować studia na New School University. I jak sam uważa, była to najważniejsza decyzja w jego życiu... Maret gra ze wszystkimi, którzy się liczą w jazzowym świecie – Cassandrą Wilson, Herbie Hancockiem, Pathem Methenym (jako członek Pat Metheny Group), Marcusem Millerem, Davidem Sanbornem, Kurtem Ellingiem, Mathiew Garrisonem, Mikiem Sternem, Richardem Boną, Princem. W najważniejszym w jazzowym świecie rankingu magazynu Down Beat w 2008 roku został uznany za największą wschodzącą gwiazdę, natomiast od 2012 r. uznawany jest za najlepszego harmonijkarza. W 2013 ukazał się jego pierwszy solowy („Gregoire Maret“), na którym gościnnie wystąpili między innymi: Cassandra Wilson, Marcus Miller, Raul Midón, wokaliści z Take 6 oraz legenda harmonijki - Toots Thielemans. Obecnie przygotowuje kolejną, autorską płytę, z której materiał zaprezentuje podczas wiosennej, europejskiej trasy. Gregoire Maret to wirtuoz, który ujawnia niezwykłe możliwości niecodziennego dla jazzu instrumentu, jakim jest harmonijka ustna. Jak mówi: „jest to instrument, który każdy ma w domu, ale niewielu potrafi na nim grać. Ma reputację zabawki – ot, nic wielkiego, szczególnego. Jest paru dobrych harmonistów bluesowych czy country, rzadziej jazzowych. Ludzie nie mają świadomości, co można zrobić z tym instrumentem. Słyszą, jak gram i mówią, że nie mieli pojęcia, że tak w ogóle można. Otóż można, to instrument o tak bogatej barwie jak każdy inny”

MALCOLM BRAFF - fortapian, Rhodes Piano, keyboards
Malcolm Braff urodził się w Rio de Janeiro, dorastał na Wyspach Zielonego Przylądka i Senegalu, obecnie mieszka zarówno w USA, jak i Szwajcarii. Ten wielokulturowy tygiel wpłynął na jego różnorodne, muzyczne zainteresowania i ukształtował niepowtarzalny styl będący mieszanką jazzu, muzyki elektronicznej i akcentów afrykańskich.  Ma na swoim koncie ponad dwadzieścia albumów, w tym dwa dla prestiżowej wytwórni Blue Note.
Komponuje i wykonuje muzykę do filmu, teatru i tańca współczesnego.

MAGNUS ÖSTRÖM - szwedzki perkusista, członek legendarnego Esbjörn Svensson Trio, z którym stworzył unikalne, skandynawskie brzmienie rozpoznawalne przez jazzfanów na całym świecie. E.S.T. uznano jazzowym trio dekady. Zespół nagrał 12 albumów, z których każdy sprzedał się w liczbie kilkuset tysięcy egzemplarzy. W 2011 r. Magnus Öström nagrał swoją pierwszą autorską płytę, zatytułowaną ”Thread of Life”. Znalazły się na niej własne kompozycje perkusisty. Rozpoczął także współpracę z innymi wielkimi jazzmanami: Bobo Stensonem, Palle Danielssonem, Svante Thuressonem, Nilsem Landgrenem, Benny Golsonem, Busterem Williamsem, Royem Hargrovem, Patem Metheny.

JAN SMOCZYŃSKI - pianista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny, realizator dźwięku. Na stałe pracuje w zespołach: Urszuli Dudziak, Kayah Transoriental Orchestra), Michała Urbaniaka i w autorskim projekcie Smoke & The Smokes. Brał udział w nagraniach do filmów we współpracy z Michałem Lorencem oraz Marcinem Pospieszalskim. Miał przyjemność dzielić scenę z: Ewą Bem, Grażyną Auguścik,Lorą Szafran, Tomaszem Szukalskim,Tomaszem Stańko, Januszem Muniakiem, Zbigniewem Namysłowskim,Henrykiem Miśkiewiczem, Davidem Murrayem, Donem Blackmanem, Tomem Barneyem, Andrzejem Cudzichem, Jackiem Kochanem, Andrzejem Olejniczakiem, Quintetem Marka Bałaty. W sierpniu 2013 r. zagrał z Bobbym McFerrinem i Gilem Goldsteinem w ramach koncertu Solidarity of Art. Koncertował na najwazniejszych festiwalach jazzowych w Polsce oraz w USA (Chicago, N.Y.), Kanadzie, Japonii, Izraelu, Francji, Hiszpanii, Szwecji, Niemczech, Austrii, Czechach, Rumunii, oraz na Węgrzech, Litwie, Słowacji i Ukrainie.

oprac. Kinga Janowska/ 13 Kotów