Targi Kielce Jazz Festiwal

Notice

Miles Davis

Wokół dorobku Milesa - ranking Artystów i Przyjaciół Festiwalu

Tytan pracy i perfekcjonista. Przeżywszy 65 lat Davis pozostawił po sobie ok. 120 albumów, w tym 51 studyjnych. Wiele z nich zmieniło reguły gry i wskazało w którą stronę ma iść jazz. Opanowanie znajomości dyskografii Milesa jest rzeczą niezmiernie wymagającą. Łączy się jednak z dużym prawdopodobieństwem nawiązania nierozerwalnej przyjaźni z poszczególnym albumem.  

miles-davis-poster

Wychodząc z założenia, że dobrze dyskutować jest gustach, poprosiliśmy Artystów tegorocznej edycji Memoriału oraz Przyjaciół Festiwalu o wskazanie płyt Milesa, która zajmują szczególne miejsce w ich życiu. Prośba o wyselekcjonowanie najlepszej płyty w dorobku Davisa mogłaby dać podobne odpowiedzi w większości przypadków. Stąd pytanie postawiliśmy nieco odmienne, licząc, że zachęcimy ankietowanych do chwili refleksji: „Która z płyt Milesa jest dla Ciebie najcenniejsza?” 

Read more...

Zadziorny Geniusz - życie i twórczość Milesa Davisa

             Miles Dewey Davis III urodził się 26 maja 1926 roku w Alton, w stanie Illinois. Rok później jego ojciec zdecydował się przeprowadzić wraz z całą rodziną do East St. Louis, gdzie otrzymał posadę dentysty. W wieku 8 lat Miles zaczął wyraźnie kierować swoje zainteresowania ku muzyce. Często spóźniał się do szkoły z powodu audycji radiowej Harlem Rhytms, której czas nadawania pokrywał się z rozpoczęciem zajęć lekcyjnych. Pierwszy instrument dostał w wieku 10 lat, jednak lekcje gry na trąbce rozpoczął dwa lata później.

Read more...