Targi Kielce Jazz Festiwal

Uwaga

2016

Henrix Violinsky

Zespół „Henrix Violinsky” występujący również pod nazwą „Electricity Works”, to działający od trzech lat projekt muzyczny, będący syntezą doświadczeń tworzących go artystów. Generalny azymut wyznacza muzyka „Fusion” z uwzględnieniem rockowej ekspresji i elektronicznych brzmień, oraz styl „harmolodic” spod znaku „Prime Time” i Jamesa Blood Ulmera. Zarazem mocno słyszalny jazzowy background tworzy przestrzeń do improwizacji – będącej zarazem osią narracji muzycznej. Jest to zespół bez lidera – wszyscy mają równoprawny wpływ na kształt muzyki, i dotyczy to również procedury dynamicznego kształtowania formy utworów. Szkielet programu to zaaranżowane kompozycje, których interpretacja podporządkowana jest naturalnej dynamice koncertu.

Więcej…

Lime Tree Quartet feat. Ola Lipińska

limetree6

Lime Tree Quartet

Wojtek Lipiński - gitara klasyczna

Marcin Janiszewski - akordeon, fortepian

Andrzej Zielak - kontrabas

Radek Bolewski – perkusja

Muzyka

Lime Tree Quartet to jazzowy zespół czterech muzyków, którzy znają się i współpracują ze sobą od wielu lat. Ostatnio połączył ich projekt gitarzysty oparty na autorskich kompozycjach. Są one bardzo różnorodne. Jedne utrzymane w stylu pędzącego swingu, bujającej samby, czy bossa nowy, inne opierające się na jazzowym walcu rodem z ulic Paryża. Nie brakuje w nich zadziornych numerów opierających się na sekcji rytmicznej jak i wpadających w ucho lirycznych ballad gdzie klasyczna gitara dialoguje z akordeonem.

Więcej…

Łukasz Pawlik Project 'Lonely Journey'

ukasz-pawlik-photo-by-jan-bebel-1

Łukasz Pawlik Project to propozycja odwołująca się do estetyki brzmieniowej lat 80-tych i 90-tych, wzbogacona o możliwości nowoczesnej elektroniki, pozwalającej na wielopłaszczyznowe aranżacje muzyczne, w których odnaleźć można zarówno złożone formy kompozytorskie, jak i przestrzeń na spontaniczną improwizację jazzową. Całość osadzona jest w stylistyce umownie określanej jako fusion, ponieważ mamy tu do czynienia z fuzją różnych muzycznych światów w jeden, nie do końca przewidywalny muzyczny konglomerat. Bogata instrumentacja, obecność instrumentów smyczkowych, etnicznych, intensywnych loop’ów, połączona z indywidualnym przekazem osobowości każdego z wybitnych muzyków-solistów, takich jak Mike Stern, Michael „Patches” Stewart, Cezary Konrad, Paweł Pańta, Dawid Główczewski, której wspólnym mianownikiem jest pianistyka Łukasza Pawlika, grającego na akustycznym fortepianie, jak i na elektronicznych instrumentach klawiszowych, daje możliwość obcowania z efektownym oraz niezwykle energetycznym muzycznym bytem, którego odbiorcami mogą być nie tylko fani jazzu, ale także miłośnicy innych gatunków szeroko pojętej muzyki rozrywkowej.

Więcej…

Marek Napiórkowski Sextet "UP"

marek napirkowski2 fot rafal maslow

„UP!” to dzieło bez precedensu w historii polskiego jazzu – zrealizowana z niezwykłym rozmachem realizacja marzeń Marka Napiórkowskiego, efekt jego artystycznych i życiowych poszukiwań, deklaracja dojrzałego człowieka, który nie chce oglądać się do tyłu. – Każda z moich poprzednich płyt była powodem do dumy i źródłem ekscytacji, ale „UP!” jest dla mnie czymś szczególnym. Sumą doświadczeń, wejściem na wyższy poziom i pierwszym krokiem, by iść… jeszcze wyżej – mówi artysta.

;Płyta „UP!” wzbudziła zachwyt krytyków i publiczności, zyskała też uznanie specjalistów z branży muzycznej, zdobywając nominację do nagrody FRYDERYK w kategorii „Jazzowy album roku”. Wersje koncertowe zawartych na płycie utworów są pełne ekspresji i improwizacyjnej pasji, co znajduje wyraz w entuzjastycznych reakcjach publiczności.

;W skład nowego sekstetu wchodzą najwybitniejsi polscy muzycy:

Pianista Krzysztof Herdzin – jeden z najbardziej rozchwytywanych aranżerów w Polsce i jako autor orkiestracji muzyki do filmu „Marzyciel” współtwórca oscarowego sukcesu Jana A.P. Kaczmarka - napisał wyrafinowane i jednocześnie przystępne dla słuchacza opracowania autorskich kompozycji Marka Napiórkowskiego.; Na płycie posłużył się nietypowym składem instrumentalnym, łącząc zespół jazzowy z kilkunastoosobową grupą muzyków filharmonicznych.

Na saksofonie sopranowym gra Adam Pierończyk – arcymistrz otwartej, odważnej formy,; muzyczny wizjoner, a jednocześnie poeta, malujący dźwiękami swoją intymną opowieść.
Poza grą na saksofonie, w; nietypowej dla siebie roli klarnecisty basowego występuje Henryk Miśkiewicz, na co dzień genialny alcista, legenda i dobru duch polskiego jazzu, tytan melodyjnej i pełnej energii improwizacji.

Basista Robert  Kubiszyn, ceniony muzyk sesyjny i producent, który od lat jest towarzyszem Marka Napiórkowskiego w muzycznej podróży, gra na kontrabasie i gitarze basowej.

Skład zespołu gwiazd uzupełnia perkusista  Paweł Dobrowolski – jeden z najbardziej zajętych  perkusistów, wzywany zawsze tam, gdzie powstają znakomite nagrania w każdej z jazzowych stylistyk.

Więcej…