Targi Kielce Jazz Festiwal

Uwaga

Michał Szkil International Quintet feat. Piotr Wojtasik

michal szkil piano piotr wojtasik

Skład zespołu, który wystąpi 28 września w Kieleckim Centrum Kultury powstał specjalnie na potrzeby Festiwalu. Gdy precyzowaliśmy z Michałem Szkilem szczegóły koncertu, nie podejrzewaliśmy, że potrafi w błyskawicznym tempie skrzyknąć pierwszorzędnych asów do zagrania na Memorial To Miles. Łącząc siły z Piotrem Wojtasikiem, Michał wykreował międzynarodową ekipę, której atrakcyjność trudno kwestionować. Oprócz wspomnianych, na scenie pojawią się: Victor Tóth - saksofon altowy (Węgry), John Betsch - perkusja (USA) oraz Michał Kapczuk - kontrabas.

Michał Szkil - pianista, kompozytor, aranżer, absolwent klasy fortepianujazzowego u prof. Wojciecha Niedzieli na AM w Katowicach. Zdobywca wielunagród na Międzynarodowych Festiwalach Jazzowych między innymi GrandPrix na Bielskiej Zadymce Jazzowej 2013, I miejsce na XXXVII konkursie wGetxo - Hiszpania, I nagroda podczas 50 Festiwalu Jazz nad Odrą, Grand Prix na15 Przeglądzie Zespołów Jazzowych w Gdyni 2013, w Warszawie (FestiwalPianistów Jazzowych - II miejsce, Tarnowie (Grand Prix w roku 2012), JeleniejGórze (II miejsce) i Łomży (II miejsce w konkursie na Nową Nadzieję Jazzu).Prowadzi ożywioną działalność koncertową występując wraz ze swoimkwintetem oraz kwartetem w najlepszych klubach jazzowych w Polsce i zagranicą. Miał przyjemność współpracować i występować na jednej scenie m.in. zPiotrem Baronem, Maciejem Sikałą, Grzegorzem Nagórskim, PiotremWojtasikiem, Robertem Majewskim, Adamem Kowalewskim, KrzysztofemDziedzicem czy z Tomaszem Grzegorskim.

Piotr Wojtasik rozpoczął działalność artystyczną w krajui za granicą już w czasie studiów na Wydziale Jazzu i MuzykiRozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiegow Katowicach (1983–1987). Występował wówczas z grupą NewPresentation Wojciecha Niedzieli.Pod koniec lat 80. koncertował również z zespołemYoung Power, biorąc udział m.in. w tak prestiżowychfestiwalach, jak Jazz and Blues w Sztokholmie, BerlinerJazz Tage i Molde Jazz Festival w Norwegii. W 1990 r. nagrał pierwszą autorskąpłytę – „Piotr Wojtasik” (Polonia Records) z udziałem czołowych polskichmuzyków jazzowych (Jan Ptaszyn Wróblewski, Wojciech Niedziela, AndrzejCudzich i Eryk Kulm). Na początku lat ‘90 rozpoczął intensywną współpracę zzespołem Quintessence oraz z zespołami Krzysztofa Popka – flecistyi właściciela wytwórni Power Bros, z którą od tego czasu jest związany.W 1994 r. zarejestrował dla wytwórni Power Bros drugą płytę autorską –„Lonely Town” (Album Roku w ankiecie „Jazz Forum”), nagraną z udziałemZbigniewa Namysłowskiego, Jarka Śmietany, Krzysztofa Popka, Macieja Sikały iLeszka Możdżera.W 1994 r. wziął udział w tygodniowej sesji European Broadcasting Union–Big Band, zorganizowanej w Amsterdamie pod dyrekcją Jerry van Rooije’a, cozalicza do najważniejszych wydarzeń w swej biografii artystycznej.W 1996 r. ukazała się jego trzecia płyta autorska – „Quest”. W sesjinagraniowej, poprzedzonej trasą koncertową, wzięli udział trzej nowojorscymuzycy: Billy Harper (saksofon), członek kwartetu Theloniusa Monka,legendarny kontrabasista Buster Williams, Ben Riley (perkusja), a także LeszekMożdżer (fortepian). Kolejne trasy koncertowe Piotr Wojtasik odbył jako członekzespołu Billy Harpera (w składzie grupy byli także Clarence Seay, NewmanTaylor Baker i Francesca Tanksley). Poza muzykami grupy Quest Wojtasikwspółpracował z takimi gwiazdami światowego jazzu, jak D. Friedman, EdSchuller, Harwie Swartz, Carter Jefferson, Garry Bartz, Luis Hayes, DavidFriesen i Mark Soskin.Od 1997 do 2001 r. Wojtasik był liderem własnego kwintetu, do któregozaprosił M. Sikałę, Sławomira Kurkiewicza, Krzysztofa Dziedzica oraznajsłynniejszego polskiego saksofonistę tenorowego - Tomasza Szukalskiego.Zespół występował na wszystkich znaczących festiwalach w Polsce.Ostatnio Piotr Wojtasik współpracował z saksofonistą Piotrem Baronem(m.in. w projekcie „Bogurodzica”).Jego najnowsza płyta autorska – „Hope” – nagrana została z udziałem DavidaLiebmana, Ronnie Burrage’a, Clarence Seaya i Leszka Możdżera.