Targi Kielce Jazz Festiwal

Uwaga

Włodek Pawlik Trio

wlodekpawlik

Włodek Pawlik (ur. 1958 w Kielcach) - pianista i kompozytor, laureat nagrody GRAMMY 2014 w kategorii „Najlepszy album dużego zespołu jazzowego”. Jest absolwentem klasy fortepianu prof. Barbary Hesse-Bukowskiej w Akademii Muzycznej im, F.Chopina w Warszawie, którą ukończył w roku 1984. W roku 1990 ukończył kolejne studia na Wydziale Jazzowym Hochschule fur Musik w Hamburgu. W 2007 roku, artysta uzyskał doktorat na Uniwersytecie Muzycznym im.F.Chopina, gdzie aktualnie prowadzi wykłady z improwizacji. W jego dorobku znajdują się 24 autorskie płyty, szereg dzieł muzyki filmowej i kompozycji współczesnych.

 

Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów, m.in:stypendium im. K.Komedy , Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Jazzowym w Duknierce (Francja) oraz II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozycji Jazzowych w Monaco. Wielokrotnie otrzymywał wyróżnienie 'Jazzowy Muzyk Roku' przyznawane przez legendarny, warszawski Jazz Club Akwarium. Występuje na największych i najbardziej prestiżowych festiwalach jazzowych, m.in: North Sea Jazz Festival (Haga 1998) oraz European Jazz Festival (Ateny 2006),Warsaw Summer Jazz Days, Jazz Jamboree, a także festiwalach poświęconych muzyce poważnej (m.in.: Misterium Stabat Mater na Festiwalu Wratislavia Cantans 2003), pozostawiając niezapomniane wrażenia u słuchaczy i uzyskując entuzjastyczne recenzje krytyki na wszystkich kontynentach. Magazyn festiwalowy 'Who is who at North Jazz Festival 1998' określił go zaszczytnym mianem 'Vladimir Horowitz of jazz'. Działalność koncertowa i dorobek fonograficzny zyskały również szerokie uznanie wielu opiniotwórczych międzynarodowych mediów; gazeta 'The Age' ogłosiła trasę koncertową artysty po Australii największym wydarzeniem muzycznym roku 2002, a amerykański magazyn jazzowy 'Down Beat' określił album 'Turtles', nagrany wspólnie ze znanym trębaczem Randy Breckerem, mianem 'wybitny'.

Włodek Pawlik jest również twórcą muzyki filmowej, teatralnej, słuchowisk radiowych, a także dzieł symfonicznych, wokalnych i oprawy do baletu współczesnego. Jest autorem muzyki do obsypanych nagrodami filmów 'Wrony' i 'Pora umierać' Doroty Kędzierzawskiej, do filmu 'Rewers' w reżyserii Borysa Lankosza (Złote Lwy na 34 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Orły 2010 Polskiej Akademii Filmowej), a także międzynarodowych produkcji: 'Nightwatching' Petera Greenawaya i 'Within the Whirlwind' Marleen Gorris (zdobywczyni Oskara za film 'Antonia's Line' w 1996 roku). Za muzykę stworzoną do słuchowiska Polskiego Radia 'Novecento' otrzymał nagrodę na IX Festiwalu 'Dwa Teatry -Sopot 2009'.

Wśród wyjątkowych dokonań artystycznych znajdują się: 'Misterium Stabat Mater' nagrane i wydane dwukrotnie w roku 2000 i 2005, w tymże roku nagrodzone 'Fryderykiem' (muzyka poważna - chóralna), oraz jazzowy projekt 'Anhelli', uhonorowany nagrodą TVP Kultura w roku 2006 w kategorii – Muzyczne Wydarzenie Roku (rock , jazz). W roku 2008 artysta skomponował i nagrał w towarzystwie legendarnego trębacza Randy Breckera (wielokrotny zdobywca Grammy Award ) suitę jazzową 'Tykocin', która przez recenzentów muzycznych Rzeczypospolitej i Gazety Wyborczej uznana została 'Jazzową Płytą Roku'. Nakładem wydawnictwa Summit Records ukazała się jej światowa reedycja pod tytułem 'Nostalgic Journey - Tykocin Jazz Suite'. Pawlik został uhonorowany za muzykę z tej płyty m.in. tytułem "Jazzowego Kompozytora roku 2009" w ankiecie "Jazz Station" z Los Angeles.

W tym samym roku ukazał się podwójny solowy album pianisty "Grand Piano", na którym zostały zarejestrowane unikalne improwizacje artysty. W roku 2011 ukazała się płyta "Struny na ziemi" z muzyką do wierszy Jarosława Iwaszkiewicza w wykonaniu Lory Szafran i Marka Bałaty, z recytacjami Roberta Więckiewicza, uznana Jazzową Płytą Roku 2011 w rankingu Rzeczpospolitej. Także w tym roku na rynku muzycznym pojawiła się płyta ze ścieżką dźwiękową do filmu "Pora umierać" która została nominowana do nagrody 'Fryderyk' 2011 w kategorii "Muzyka filmowa".

W roku 2012 została wydana płyta „ Randy Brecker plays Wlodek Pawlik’s NIGHT IN CALISIA”, uzyskując znakomite recenzje, a także pierwszą pozycję w rankingu "Rzeczpospolitej". W sierpniu 2013 roku płyta ukazała się w USA nakładem wydawnictwa "Summit Records". Rok 2013 to również premiera spektaklu muzycznego "Wieczorem" z muzyką Pawlika do poezji Józefa Czechowicza, skomponowaną na zamówienie Teatru Starego w Lublinie i zarejestrowaną przez TVP, jak również nominacja do nagrody "Fryderyk 2013” w kategorii "Jazzowy Artysta Roku".

Ostatnie miesiące roku 2013 przyniosły nominację płyty "NIGHT IN CALISIA" do najważniejszej nagrody fonograficznej na świecie - nagrody GRAMMY. 26 stycznia 2014 roku, po pełnym emocji oczekiwaniu, Włodek Pawlik wraz z małżonką i wydawcami albumu odebrali statuetkę GRAMMY za najlepszy album dużego zespołu jazzowego - jest to pierwsza w historii nagroda GRAMMY dla polskiego jazzu.

Włodek Pawlik zasiadał w jury m.in.V American Jazz Piano Competition w Indianapolis w 2001,wykładał m.in. na Eastman School of Music, Western Michigan University, podczas IAJE Jazz Conference w Los Angeles (1999), w Królewskim Konserwatorium w Brukseli.

wlodek pawlik trio