Targi Kielce Jazz Festiwal

Uwaga

Marek Napiórkowski Sextet "UP"

marek napirkowski2 fot rafal maslow

„UP!” to dzieło bez precedensu w historii polskiego jazzu – zrealizowana z niezwykłym rozmachem realizacja marzeń Marka Napiórkowskiego, efekt jego artystycznych i życiowych poszukiwań, deklaracja dojrzałego człowieka, który nie chce oglądać się do tyłu. – Każda z moich poprzednich płyt była powodem do dumy i źródłem ekscytacji, ale „UP!” jest dla mnie czymś szczególnym. Sumą doświadczeń, wejściem na wyższy poziom i pierwszym krokiem, by iść… jeszcze wyżej – mówi artysta.

;Płyta „UP!” wzbudziła zachwyt krytyków i publiczności, zyskała też uznanie specjalistów z branży muzycznej, zdobywając nominację do nagrody FRYDERYK w kategorii „Jazzowy album roku”. Wersje koncertowe zawartych na płycie utworów są pełne ekspresji i improwizacyjnej pasji, co znajduje wyraz w entuzjastycznych reakcjach publiczności.

;W skład nowego sekstetu wchodzą najwybitniejsi polscy muzycy:

Pianista Krzysztof Herdzin – jeden z najbardziej rozchwytywanych aranżerów w Polsce i jako autor orkiestracji muzyki do filmu „Marzyciel” współtwórca oscarowego sukcesu Jana A.P. Kaczmarka - napisał wyrafinowane i jednocześnie przystępne dla słuchacza opracowania autorskich kompozycji Marka Napiórkowskiego.; Na płycie posłużył się nietypowym składem instrumentalnym, łącząc zespół jazzowy z kilkunastoosobową grupą muzyków filharmonicznych.

Na saksofonie sopranowym gra Adam Pierończyk – arcymistrz otwartej, odważnej formy,; muzyczny wizjoner, a jednocześnie poeta, malujący dźwiękami swoją intymną opowieść.
Poza grą na saksofonie, w; nietypowej dla siebie roli klarnecisty basowego występuje Henryk Miśkiewicz, na co dzień genialny alcista, legenda i dobru duch polskiego jazzu, tytan melodyjnej i pełnej energii improwizacji.

Basista Robert  Kubiszyn, ceniony muzyk sesyjny i producent, który od lat jest towarzyszem Marka Napiórkowskiego w muzycznej podróży, gra na kontrabasie i gitarze basowej.

Skład zespołu gwiazd uzupełnia perkusista  Paweł Dobrowolski – jeden z najbardziej zajętych  perkusistów, wzywany zawsze tam, gdzie powstają znakomite nagrania w każdej z jazzowych stylistyk.

 

MAREK NAPIÓRKOWSKI - BIOGRAFIA

 

Marek Napiórkowski jest czołowym polskim gitarzystą jazzowym i kompozytorem. Od wielu lat realizuje się jako artysta wszechstronny, budując jednocześnie własny, niepowtarzalny język muzyczny. Trudny do zaszufladkowania – z każdym nowym przedsięwzięciem zabiera nas w coraz ciekawsze, intrygujące światy muzyczne, przypieczętowując je marką unikatowego brzmienia.

Od początku swojej kariery Napiórkowski pojawia się na szczytach polskich rankingów, a nieprzerwanie od 2012 roku, głosami czytelników Jazz Forum, wybierany jest Jazzowym Gitarzystą Roku.

 Doceniany przez branżę i krytykę - sześciokrotnie nominowany do prestiżowej Nagrody Muzycznej FRYDERYK w kategoriach Jazzowy Muzyk Roku oraz Jazzowy Album Roku. Laureat muzycznej nagrody „Szczoty” przyznawanej w ramach Offensywy de Luxe w Programie 3 Polskiego Radia. Nagrał ponad 150 płyt z różnymi wykonawcami. Na szczególną uwagę zasługują jego albumy solowe:

"Nap" (2005) - z udziałem m. in. Anny Marii Jopek, Leszka Możdżera i Henryka Miśkiewicza

 "Wolno" (2007) - album uzyskał status złotej płyty, zagrali na niej m. in. Gregoire Maret, Mino Cinelu, Michał Miśkiewicz i Robert Majewski

 "KonKubiNap" (2011) - koncertowy album nagrany w trio z Robertem Kubiszynem i Cezarym Konradem

 "UP!" (2013) - zrealizowana z niemal orkiestrowym rozmachem produkcja z udziałem Clarence'a Penna, Adama Pierończyka, Krzysztofa Herdzina, Henryka Miśkiewicza, Roberta Kubiszyna i nonetu muzyków symfonicznych

 "Celuloid" (2015) - duet z Arturem Lesickim, ukazujący motywy polskiej muzyki filmowej w jazzowej aranżacji oraz autorskie utwory gitarzystów

 W latach 1993-2004 Marek Napiórkowski był współliderem elektrycznej grupy Funky Groove, która dwukrotnie została uznana Elektrycznym Zespołem Roku w ankiecie pisma "Jazz Forum".

 Podczas szesnastoletniej współpracy z Anną Marią Jopek Napiórkowski partycypował we flagowych projektach artystki, będąc jednocześnie jej najbliższym muzycznym partnerem. Spośród wielu przedsięwzięć z AMJ warto wymienić album Pat Metheny & Anna Maria Jopek Upojenie oraz będący uwieńczeniem tej współpracy koncert "Upojenie" z Patem Metheny w Sali Kongresowej w Warszawie; trasy "ID" oraz Jo&Co z udziałem Richarda Bony, Mino Cinelu i Dhafera Youssefa; wspólny koncert z Ivanem Linsem oraz projekty: "Polanna" z udziałem Gonzalo Rubalcaby i Gila Goldsteina oraz "Sombremesa" (w wersji koncertowej) z udziałem luzofońskich muzyków jak Yami, Marito Marquez czy Joao Balao.

 Jako współproducent i autor większości kompozycji od kilkunastu lat towarzyszy karierze Doroty Miśkiewicz. Uczestniczył w niezliczonej ilości projektów i nagrań takich artystów, jak: Tomasz Stańko, Henryk Miśkiewicz, Ewa Bem, Wojciech Karolak, Krzysztof Ścierański, Janusz Muniak, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Tomasz Szukalski, Urszula Dudziak.

W 2012 roku przyjął zaproszenie do zespołu Marcusa Millera z gościnnym udziałem Angelique Kidjo. Podczas Brussels Blues Festival pojawił się w składzie zespołu bluesowego harmonijkarza Sugar Blue. Był gościem Klaus'a Doldinger (Passport) na koncercie w Berlinie. Zagrał polską trasę koncertową z Adamem Holzmanem. W ramach projektu Global Sound dzielił scenę z francuskim basistą jazzowym Hadrien Feraud oraz amerykańskim perkusistą Poogie Bell.

 Latem 2015 roku był gościem unikatowego wydarzenia Guitar Summit, gdzie w krakowskim ICE wystąpił w towarzystwie amerykańskiego mistrza gitary Johna Abercrombiego. Zasiadał w jury Międzynarodowego Konkursu Gitarowego im. Jarosława Śmietany z takimi postaciami, jak Mike Stern, John Abercrombie, Ed Cherry i Wojciech Karolak.

 Od 2010 roku jest gospodarzem Jeleniogórskiego Festiwalu Jazzowego. W jego autorskich projektach uczestniczyli już m. in. Tomasz Stańko, Leszek Możdżer, Stanisław Soyka i Anna Maria Jopek.

Jest inicjatorem orkiestrowego przedsięwzięcia będącego hołdem dla muzyki zespołu Dire Straits, który realizuje z Kubą Badachem i Krzysztofem Herdzinem oraz czołowymi polskimi orkiestrami symfonicznymi.

Koncertował w Japonii, USA, Meksyku, Brazylii, Kanadzie, Indonezji, Chinach, Rosji i większości krajów Europy.

www.mareknapiorkowski.com
foto: Rafał Masłow