Targi Kielce Jazz Festiwal

Uwaga

Lime Tree Quartet feat. Ola Lipińska

limetree6

Lime Tree Quartet

Wojtek Lipiński - gitara klasyczna

Marcin Janiszewski - akordeon, fortepian

Andrzej Zielak - kontrabas

Radek Bolewski – perkusja

Muzyka

Lime Tree Quartet to jazzowy zespół czterech muzyków, którzy znają się i współpracują ze sobą od wielu lat. Ostatnio połączył ich projekt gitarzysty oparty na autorskich kompozycjach. Są one bardzo różnorodne. Jedne utrzymane w stylu pędzącego swingu, bujającej samby, czy bossa nowy, inne opierające się na jazzowym walcu rodem z ulic Paryża. Nie brakuje w nich zadziornych numerów opierających się na sekcji rytmicznej jak i wpadających w ucho lirycznych ballad gdzie klasyczna gitara dialoguje z akordeonem.

Koncerty

To co najlepsze w Lime Tree Quartet widać dopiero na koncertach. Kilka lat wspólnego grania w najróżniejszych projektach sprawiło, że muzycy świetnie się rozumieją na scenie, bawią graniem i mają bardzo dobry kontakt z publicznością. Ich koncerty wypełnione improwizacjami, za każdym razem wyglądają nieco inaczej. Całości dopełnia wokal śpiewającej gościnnie Aleksandry Lipińskiej, w której wykonaniu można usłyszeć zarówno standardy złotej ery swingu, jak i kompozycje napisane przez najlepszych polskich jazzmanów na potrzeby filmu (Komeda, Korzyński, Kurylewicz). Aleksandra Lipińska jest absolwentką Akademii Muzycznej i współpracuje stale z zespołami „Swingin’ Brace Band” i „Walking Jazz Band”.

Muzycy

Każdy z muzyków Lime Tree Quartet ukończył Akademię Muzyczną i zdobywał doświadczenie grając muzykę jazzową z takimi wykonawcami jak Marek Bałata, Krystyna Prońko, Paweł Serafiński, Krzysztof Ścierański. Marcin Janiszewski (laureat jazzowego „Oscara” – łódzkiej nagrody dla najlepszego jazzmana) wraz z Radkiem Bolewskim otrzymali w 2002 roku I nagrodę Pop&Jazz Festiwal w Jeleniej Górze. Wszyscy rozwijają jednocześnie swoje indywidualne pasje muzyczne – Radek Bolewski jest liderem błyskotliwie debiutującego, nowofalowego zespołu Fonovel. Kontrabasista Andrzek Zielak gra od wielu lat w zespole Oldtimers, a z formacją Biotone nagrał płytę, która nominowana była do nagrody Fryderyka. Marcin Janiszewski pracuje z młodzieżą z ogromnym sukcesem wprowadzając program nauczania improwizacji oraz akompaniuje aktorom w łódzkiej filmówce. Wojtek Lipiński jest aktywny na scenie również jako gitarzysta klasyczny - w listopadzie 2011 roku, podczas Warszawskiego Festiwalu Gitarowego wykonał w studio S-1 Polskiego Radia wraz z Filharmonią Świętokrzyską „Hommage a Manuel de Falla” – koncert na gitarę klasyczną i orkiestrę.

Płyta

W listopadzie 2015 ukazała się debiutancka płyta zespołu pt.: „Lime Tree Quartet”. Jest prezentowana na antenie PR „Trójki” w audycji Trzy kwadranse jazzu Jana Ptaszyna Wróblewskiego oraz w rozgłośniach regionalnych. Zbiera również bardzo dobre recenzje w prasie muzycznej. Szczegółowy opis znajdujących się na niej utworów znajduje się w osobnym dokumencie.