Targi Kielce Jazz Festiwal

Uwaga

Henrix Violinsky

Zespół „Henrix Violinsky” występujący również pod nazwą „Electricity Works”, to działający od trzech lat projekt muzyczny, będący syntezą doświadczeń tworzących go artystów. Generalny azymut wyznacza muzyka „Fusion” z uwzględnieniem rockowej ekspresji i elektronicznych brzmień, oraz styl „harmolodic” spod znaku „Prime Time” i Jamesa Blood Ulmera. Zarazem mocno słyszalny jazzowy background tworzy przestrzeń do improwizacji – będącej zarazem osią narracji muzycznej. Jest to zespół bez lidera – wszyscy mają równoprawny wpływ na kształt muzyki, i dotyczy to również procedury dynamicznego kształtowania formy utworów. Szkielet programu to zaaranżowane kompozycje, których interpretacja podporządkowana jest naturalnej dynamice koncertu.

Skład grupy tworzą doświadczeni muzycy, aktywni na rozmaitych polach – nie tylko jako instrumentaliści: Piotr Biskupski i Henryk Gembalski to pedagodzy w Akademiach Muzycznych w Bydgoszczy i Łodzi (Biskupski) oraz Katowic i Łodzi (Gembalski), Andrzej Chochoł to ceniony popularyzator muzyki improwizowanej i wychowawca młodzieży działający w Świętokrzyskiem, a Andrzej Rusek to poszukiwany muzyk sesyjny, który ma w dorobku współpracę z niezliczoną rzeszą najlepszych artystów sceny polskiej i międzynarodowej, i przy tym utalentowany realizator nagrań.

Gembalski i Chochół od wielu lat (Gembalski od 1979 roku) działają w środowisku muzyków świętokrzyskich: w Kielcach, Skarżysku Kamiennej, Ostrowcu Świętokrzyskim czy Starachowicach. Warto wspomnieć choćby zespół „Zdubend” czy „Orkiestrę Świętokrzyską” – których filarem był nieodżałowanej pamięci Michał Zduniak.

Koncert na Memorial To Miles to okazja do przedstawienia kieleckiej publiczności muzyki, w której doświadczenie nie zgasiło entuzjazmu do eksperymentu i artystycznego ryzyka.