Targi Kielce Jazz Festiwal

Uwaga

New Light

gene-dave-adam-adam

New Light to energetyzujący projekt, w skład którego wchodzą Dave Liebman, Adam Niewood, Gene Perla oraz Adam Nussbaum. Misją New Light jest kultywowanie pamięci o Elvinie Jonesie, legendarnym amerykańskim perkusiście. Na scenie tryskają energią w coltrane’owskim duchu. Przenoszą słuchaczy w przeszłość i przyszłość. Bez skrępowania przyznają, że przyświeca im zasada “taking no prisoners!!”.

Dave Liebman:

Nowojorczyk, urodzony w 1946 r. W latach siedemdziesiątych członek zespołów Milesa Davis. Brał udział w sesjach nagraniowych do „On the Corner”, „Dark Magnus” czy „Get Up with It”. Miał spory wpływ na brzmienie zespołów kierowanych przez Elvina Jonesa. Europejczycy pokochali go za Open Sky Trio oraz kwintet, który firmował swoim nazwiskiem, angażując m.in. Johna Scofielda. Autor kilkudziesięciu albumów, autor podręczników z tematyki jazzu, wykładowca uniwersytecki.

Adam Niewood

Jazz ma w genach – jego ojciec Garry Niewood był etatowym saksofonistą legendarnego Chucka Mangione’a. Absolwent Berklee College of Music. Współpracował m.in. z Johnem Scofieldem i Jackiem DeJohnette’em. Obecnie zaangażowany w kilka projektów, których jest w większości inicjatorem i głównym kompozytorem.

Gene Perla

Etatowy kontrabasista Elvina Jonesa. Lista Artystów z którymi współpracował jest imponująca, m.in. : Nina Simone, Woody Herman, Sarah Vaughan, Elvin Jones, Thad Jones/Mel Lewis, Sonny Rollins, Miles Davis oraz Frank Sinatra. Nauczyciel na William Paterson University.

Adam Nussbaum:

Współpracował z Liebmanem już 1978 roku, dołączając do jego słynnego kwintetu, czego efektem było kilka albumów i kilkadziesiąt koncertów w Europie. Na przestrzeni lat współpracował m.in. ze Stanem Getzem, Sonnym Rollinsem, Carlą Bley, Randy Breckerem czy Johnem Abercombie. Wykładowca na nowojorskim uniwersytecie.