Targi Kielce Jazz Festiwal

Uwaga

Wyłoniliśmy zwycięzców

Drodzy uczestnicy konkursu „Miles, masz wiadomość”!

Dziękujemy. Chylimy czoła przed każdym z Was. Zaskoczyliście nas swą kreatywnością i niekonwencjonalnymi pomysłami. Jesteśmy Waszymi dłużnikami.

Pomimo szczerych chęci wyróżnienia każdego z Was, możemy uhonorować jedynie trzy zgłoszenia. Razem z przedstawicielami Sklepu z Muzyką „Fan” oraz Dionizym Piątkowskim z Ery Jazzu wypunktowaliśmy w odosobnieniu każdą nadesłaną pracę. Zsumowane oceny pozwoliły wyłonić zwycięzców. Oto oni!

1. Studium Instrumentów Etnicznych

studium instrumentow etnicznych

 

 

Studium Instrumentów Etnicznych – zespół założony w 2012 roku, w Skarżysku – Kamiennej. Jej założycielem i liderem jest Piotr „Stiff” Stefański. Do grupy należy kilkanaście osób  w różnym wieku, wykonujących muzykę określaną nazwą psychofolk, przy użyciu instrumentów etnicznych z całego świata (głównie bębnów afrykańskich, które są znakiem rozpoznawczym zespołu). Muzyka Studium Instrumentów Etnicznych łączy w sobie elementy freejazzu, tradycyjne brzmienia afrykańskie oraz brazylijskie. Swoją stylistyką nawiązuje również do folkloru Gór Świętokrzyskich. Wszystko to okraszone jest lirycznymi, niebanalnymi tekstami.

 

2. Eskaubei i Tomek Nowak Quartet

eskaubeitomeknowak

 

To projekt, który zawiązał się w Rzeszowie po koncercie organizowanym przez Bartłomieja "Eskaubei" Skubisza i Zbigniewa Jakubka - Art Celebration/ Jazz&HipHop w 2013. Łączy teksty jednego z najdłużej działających undergroundowych raperów w Polsce (Eskaubei) i muzykę świetnego trębacza (Tomek Nowak) znanego ze współpracy m.in. z Nigelem Kennedy, Jarosławem Śmietaną, muzykami Amy Winehouse czy Massive Attack. Skład zespołu współtworzą jedni z najlepszych muzyków jazzowych młodego pokolenia: Alan Wykpisz (kontrabas), Kuba Płużek (piano), Filip Mozul (bębny). Muzyka zespołu, to fuzja inspiracji hip hopem spod szyldu Native Tongues i jazzowych improwizacji podanych w sposób nieskrępowany i nie mieszczący się w jakichkolwiek ramach. Po tej wybuchowej mieszance przemykają rapowane teksty pozbawione banału.

3. Sylwia Gawłowska

sylwiagawlowska

 

So what, Panie Miles?

Dziwi się Pan, jak ja?

Bo czy ten jazz, co bywa cool

 - O Panu mówią, żeś jest cool jazz król –

Czy więc ten jazz, co bywa free,

Wolnością jest jeszcze czy z wolności kpi?

Czy więc ten jazz, co bywa modlany

- o Panu mówią, żeś w nim był genialny –

Czy więc ten jazz, co bywa modern

Prawdą jest jeszcze czy tylko modą?

Czy cały ten jazz to niewolnika pieśń,

Co sposobem była, gdy nie miał co jeść?

A może ten jazz to chwila, gdy

„Kind of blue” płynie z Audi A 3?

Gdzie jazz się rodzi? – Pan wiedzieć musi –

Wszak przy Panu ludzie wszyscy są głusi.

Pan jazz usłyszał, wszedł w jego rytm.

I choć Pana nie ma – Pan żyje w nim.

 

So what, Panie Miles?

Dziwi się Pan, jak ja?

Czy wszystko gra…?

 

so what panie miles

 Sylwia Gawłowska - autorka tekstów, muzyki, piosenkopisarka, animator kultury.